5 Delicious and Sustainable Plant-Based Meals for Busy Weeknights
Lajme

5 Ushqime të shijshme dhe të qëndrueshme me bazë bimore për netët e javëve të ngarkuara

Mashtrimi me një orar të ngjeshur shpesh i lë oraret e vakteve të nxituara dhe stresuese. Por të ushqehesh me opsione të shijshme dhe të qëndrueshme nuk duhet të jetë e ndërlikuar! Kjo listë përmban 5 vakte të lehta, me bazë bimore, perfekte për netët e javëve të ngarkuara, duke përfshirë përbërës të shëndetshëm dhe duke minimizuar ndikimin mjedisor.

1. Makarona kremoze vegane me kungull me lakër jeshile (të pasura me vitamina, fibra dhe proteina)

 • Përbërësit: Makarona gruri integral, pure kungulli të konservuar, lëng perimesh, qumësht me bazë bimore, maja ushqyese, lakër jeshile, hudhër, erëza.
 • Përfitimet: Kjo makarona kremoze është e mbushur me vitamina (A, C, K) dhe fibra nga kungulli dhe lakra jeshile. Është gjithashtu i pasur me proteina falë majasë ushqyese dhe përdor kapëse të qëndrueshme në raft për lehtësi.
 • Qëndrueshmëria: Zgjidhni purenë organike të kungujve dhe zgjidhni lakër jeshile të rritur në vend kur është e disponueshme për të zvogëluar gjurmën tuaj të karbonit.

2. Enë me quinoa me fasule të zeza me një tigan me perime të pjekura (të mbushura me proteina, fibra dhe antioksidantë)

 • Përbërësit: Kuinoa, fasule të zeza, speca zile, kunguj të njomë, qepë, misër, erëza taco, avokado (sipas dëshirës).
 • Përfitimet: Ky tas i gjallë është një vakt i plotë, që ofron proteina nga fasulet e zeza, fibra nga quinoa dhe perimet, dhe antioksidantë nga specat dhe erëzat shumëngjyrëshe. Është një çudi me një tigan, duke minimizuar kohën e pastrimit.
 • Qëndrueshmëria: Zgjidhni perimet e stinës dhe blini me shumicë sa herë që është e mundur për të reduktuar mbetjet e paketimit.

3. Byrek bariu me thjerrëza me pure patate kremoze (i përzemërt dhe ngushëllues me një përzierje me bazë bimore)

 • Përbërësit: Thjerrëza, lëng perimesh, thjerrëza kafe, paste domate, bizele dhe karota të ngrira, pure patatesh (gjalpë vegan, qumësht me bazë bimore).
 • Përfitimet: Ky ushqim klasik komod merr një ndryshim me bazë bimore me thjerrëza të pasura me proteina dhe pure patatesh kremoze. Është mbushës, i kënaqshëm dhe i përsosur për netët komode të javës.
 • Qëndrueshmëria: Përdorni pure patatesh të mbetura nga një vakt i mëparshëm për të reduktuar më tej mbetjet ushqimore.

4. Petë pikante tajlandeze me kikirikë me Tofu (të shijshme dhe të personalizueshme me proteina dhe yndyrna të shëndetshme)

 • Përbërësit: Petë orizi, tofu, gjalpë kikiriku, salcë soje, lëng lime, sriracha (opsionale), perime (brokoli, karrota, piper i kuq).
 • Përfitimet: Kjo pjatë e shijshme është lehtësisht e personalizueshme me perimet tuaja të preferuara dhe ofron proteina nga tofu dhe yndyrna të shëndetshme nga gjalpi i kikirikut. Goditja pikante i shton emocionet rutinës suaj të natës së javës.
 • Qëndrueshmëria: Zgjidhni tofu me burim të qëndrueshëm dhe rregulloni nivelin e erëzave për të reduktuar mbetjet ushqimore dhe për t'iu përshtatur preferencave personale.

5. Burgere vegjetale në simite me grurë të plotë me Guacamole të bërë në shtëpi (të shpejtë dhe të kënaqshëm me mbushje të personalizueshme)

 • Përbërësit: Burgera perimesh të blera në dyqan, simite burger gruri integral, avokado, lëng lime, qepë e kuqe, cilantro, domate, marule (sipas dëshirës).
 • Përfitimet: Ky vakt i shpejtë dhe i lehtë është i mbushur me mbushje të personalizueshme dhe përdor përbërës të disponueshëm. Guacamole e bërë në shtëpi shton yndyrna të shëndetshme dhe një ndryshim të shijes së freskët.
 • Qëndrueshmëria: Zgjedhni hamburgerë me perime të bëra me përbërës vendas dhe të qëndrueshëm sa herë që është e mundur.

Mbani mend, këto janë vetëm pika fillestare! Jini krijues, eksperimentoni me shije dhe përbërës të ndryshëm dhe gjeni ushqime me bazë bimore që i përshtaten shijes tuaj dhe nevojave dietike. Duke përqafuar opsionet me bazë bimore, ju mund të shijoni ushqime të shijshme dhe të shëndetshme duke nxitur një të ardhme më të qëndrueshme.

Po kërkoni frymëzim dhe përbërës për vaktin tuaj të ardhshëm me bazë bimore? Vizitoni Eco Kitchen Plus për të eksploruar përzgjedhjen tonë të produkteve të qëndrueshme dhe të shijshme me bazë bimore!