Meal Prep Like a Pro Our Top 7 Reusable Container Picks
Lajme

Përgatitja e vaktit si një profesionist: 7 zgjedhjet tona më të mira të kontejnerëve të ripërdorshëm

Të pushtosh javën me ushqime të shëndetshme dhe të shijshme ndihet si një superfuqi. Por arma sekrete për bletët e zëna kudo është përgatitja e vaktit . Duke i kushtuar pak kohë përgatitjes së vakteve të kontrolluara me porcione, ju mund të tejkaloni zgjedhjet jo të shëndetshme dhe të ushqeni trupin tuaj me mirësi gjatë gjithë javës. Megjithatë, çelësi i përgatitjes së suksesshme të vakteve qëndron në mjetet e duhura – kontejnerët e ripërdorshëm!

Në këtë udhëzues gjithëpërfshirës, ​​ne do të shqyrtojmë 7 zgjedhjet më të mira të kontejnerëve të ripërdorshëm për entuziastët e përgatitjes së vakteve, duke marrë parasysh faktorë të tillë si kontrolli i porcioneve, rezistenca ndaj rrjedhjeve, shkathtësia dhe miqësore me mjedisin. Le të zhytemi dhe të gjejmë përshtatjen e përsosur për udhëtimin tuaj të përgatitjes së vaktit!

1. Kontejnerë të ndarë:

Kontejnerët e ndarë janë MVP-të e përgatitjes së vaktit. Duke shfaqur seksione për proteinat, karbohidratet dhe perimet tuaja, ato promovojnë ushqime të balancuara dhe mbajnë gjithçka të ndarë mirë. Markat e njohura si Bentgo Prep dhe Sistema ofrojnë një sërë konfigurimesh ndarjesh për t'iu përshtatur nevojave tuaja të porcionit.

2. Enë qelqi:

Për një opsion të shëndetshëm dhe miqësor ndaj mjedisit, merrni parasysh kontejnerët e qelqit. Markat si Pyrex dhe Glasslock ofrojnë enë qelqi të qëndrueshme dhe pa BPA që kalojnë pa probleme nga frigoriferi në furrë për ringrohje. Plus, ato janë rezistente ndaj njollave dhe erërave, duke i bërë ato ideale për një shumëllojshmëri pjatash.

3. Çanta silikoni:

Qeset silikoni janë një ndryshim i lojës për ruajtjen e ushqimeve të mëdha ose me formë të çuditshme. Çanta Stasher, për shembull, janë të papërshkueshme nga rrjedhjet, të sigurta në ngrirje dhe perfekte për marinimin e mishit ose ruajtjen e frutave dhe perimeve. Ato janë gjithashtu të sigurta në mikrovalë për rinxehje të shpejtë dhe të lehtë.

4. Kontejnerë të grumbullueshme:

Jetoni në një hapësirë ​​kompakte? Kontejnerët e grumbulluar janë shpëtimtari juaj! Markat si Rubbermaid dhe OXO Good Grips ofrojnë kontejnerë që vendosen mirë brenda njëri-tjetrit kur janë bosh, duke maksimizuar efikasitetin e ruajtjes në frigoriferin ose qilarin tuaj.

5. Kontejnerët e kontrollit të porcionit:

Planifikoni vaktet për një? Kontejnerët e kontrollit të porcioneve janë ideale për t'u siguruar që po i përmbaheni qëllimeve tuaja të kalorive. Kërkoni kontejnerë me shenja të matura paraprakisht ose kapacitet për një shërbim, duke e bërë gatimin e vaktit të lehtë.

6. Kontejnerët që nuk rrjedhin:

Po paketoni drekën për në punë apo shkollë? Kontejnerët e papërshkueshëm nga rrjedhjet janë thelbësore. Opsionet nga markat si "Souper Cubes" dhe "LunchBots" kanë kapakë të sigurt mbyllës që parandalojnë derdhjet e çrregullta, duke mbajtur çantën dhe rrobat tuaja të mbrojtura.

7. Komplete për përgatitjen e vakteve:

Për lehtësinë më të madhe, merrni parasysh një komplet të plotë të përgatitjes së vaktit. Markat si Bentgo ofrojnë komplete me ndarje të shumta, kapakë që nuk rrjedhin, madje edhe pako akulli të ripërdorshme për ta mbajtur ushqimin tuaj të ftohtë gjatë gjithë ditës.

Zgjedhja e kontejnerëve të duhur:

Kur zgjidhni enët tuaja ideale të përgatitjes së vaktit, merrni parasysh këta faktorë:

  • Madhësitë e porcionit: Zgjidhni enë që përputhen me porcionet tuaja të zakonshme të vaktit.
  • Ndarjet: Vendosni nëse ndarje të veçanta janë të nevojshme për kontrollin e porcioneve dhe ndarjen e ushqimit.
  • Materiali: Zgjidhni enë plastike, qelqi ose silikoni pa BPA bazuar në nevojat dhe preferencat tuaja.
  • Ndalueshmëria e rrjedhjes: Nëse planifikoni të transportoni vaktet tuaja, rezistenca ndaj rrjedhjeve është thelbësore.
  • Siguria në mikrovalë dhe pjatalarëse: Komoditeti është çelësi! Kërkoni kontejnerë të sigurt për ringrohje dhe pastrim të lehtë.

Këshillë bonus: Etiketoni kontejnerët tuaj me datën dhe përmbajtjen për një përvojë super të organizuar dhe pa stres të përgatitjes së vakteve.

Përqafoni fuqinë e përgatitjes së vaktit!

Me kontejnerët e duhur të ripërdorshëm në dispozicionin tuaj, përgatitja e vaktit bëhet e lehtë. Do të kurseni kohë, para dhe më e rëndësishmja, do të ushqeni trupin tuaj me ushqime të shëndetshme dhe të shijshme gjatë gjithë javës. Pra, kapni enët tuaja të preferuara, bëhuni kreativ me planifikimin e vakteve tuaja dhe pushtoni javën tuaj me fuqinë e përgatitjes së vaktit!