Clean Kitchen, Clean Conscience Natural Cleaning Solutions for the Eco-Chef
Lajme

Kuzhinë e pastër, ndërgjegje e pastër: Zgjidhje natyrore pastrimi për eko-kuzhinierin

Mbajtja e pastër e kuzhinës tuaj me gaz është thelbësore, por pastruesit e ashpër kimikë shpesh vijnë në ambalazhe plastike të kota dhe mund të jenë të dëmshëm për shëndetin tuaj dhe mjedisin. Lajmi i mirë, kuzhinierë të ndërgjegjshëm për mjedisin, është se vetë kuzhina juaj mban çelësin për një pastërti të pastër dhe të gjelbër!

Fuqia e kapëseve të qilarit

Përqafoni fuqinë e përbërësve natyralë që ndoshta i keni tashmë në dorë për pastrim efektiv dhe miqësor ndaj mjedisit:

 • Uthull: Një central elektrik i vërtetë pastrimi, uthulla është një dezinfektues, deodorues dhe degreasant të gjitha të mbështjellë në një. Uthulla e bardhë e holluar trajton rrëmujën e yndyrshme në tavane, pajisje dhe madje edhe dysheme.

 • Sodë buke: Ky pluhur i butë por efektiv është një agjent natyral pastrimi dhe deodorues. Spërkateni atë në sipërfaqe të yndyrshme, ushqime të djegura, apo edhe lavaman tuaj për të hequr njollat ​​dhe për të thithur aromat e pakëndshme.

 • Lëng limoni: Një zbardhues dhe dezinfektues natyral, lëngu i limonit është i përsosur për prerjen e yndyrës dhe njollës në sipërfaqet prej çeliku inox dhe dërrasat e prerjes.

 • Vaji i ullirit: Ky element kryesor i qilarit nuk është vetëm për gatim! Vaji i ullirit lustron dhe rregullon sipërfaqet e drurit si dërrasat prerëse dhe blloqet e kasapit.

 • Vajrat esencialë: Ndonëse nuk janë thelbësorë (të destinuara për lojëra fjalësh) për pastrimin bazë, vajrat esencialë si vaji i pemës së çajit ose vaji i livandës mund të shtojnë një aromë të këndshme në solucionet tuaja të pastrimit DIY dhe potencialisht të ofrojnë veti shtesë antibakteriale.

Receta pastrimi DIY për problemet e zakonshme të kuzhinës

 • Pastrues për të gjitha qëllimet: Përzieni pjesë të barabarta uthull të bardhë dhe ujë në një shishe me spërkatje. Shtoni disa pika të vajit tuaj esencial të preferuar për një aromë freskuese.

 • Grease Fighter: Për rrëmujën kokëfortë me yndyrë, bëni një pastë me sodë buke dhe ujë. Aplikojeni në zonën e prekur, lëreni të qëndrojë për disa minuta, më pas fërkojeni dhe shpëlajeni.

 • Scrub furre: Kombinoni sodën e bukës, ujin dhe disa pika sapun enësh për të krijuar një pastë. Përhapeni atë në pjesën e brendshme të furrës, lëreni të qëndrojë gjatë gjithë natës, më pas fshijeni me një leckë të lagur.

 • Rrëmuja me mikrovalë: Mbushni një tas të sigurt për mikrovalë me ujë dhe një lugë gjelle uthull të bardhë. Vendoseni në mikrovalë në temperaturë të lartë për disa minuta për të liruar grimcat e ushqimit të ngulura. Fshijeni me një leckë të lagur.

 • Shkëlqim prej çeliku inox: Lustroni pajisjet tuaja inox me një leckë mikrofibër të lagur me vaj ulliri. Thahet me shkumë për një shkëlqim pa vija.

Zakonet e pastrimit miqësore me mjedisin

 • Uji i nxehtë bën mrekulli: Për shumicën e detyrave të përditshme të pastrimit, uji i nxehtë shpesh është i mjaftueshëm. Ai zvogëlon yndyrat dhe papastërtitë në mënyrë efektive, duke reduktuar nevojën për kimikate të forta.

 • Microfiber Marvels: Hiqni peshqirët e letrës njëpërdorimshme dhe investoni në një grup leckash me mikrofibër që lahen. Ato janë shumë absorbuese dhe efektive për pastrimin e shumicës së sipërfaqeve.

 • Ventilimi është çelësi: Hapni dritaret kur përdorni solucione natyrale pastrimi. Ndërsa përgjithësisht të sigurt, disa përbërës mund të kenë tym të butë.

 • Ripërdorimi dhe rimbushja: Në vend që të hidhni shishet e zbrazëta me sprej, rimbushni ato me solucionet tuaja të pastrimit DIY. Kjo redukton mbetjet plastike dhe kursen para.

Duke përqafuar këto zgjidhje natyrore pastrimi dhe zakone miqësore me mjedisin, ju mund ta mbani kuzhinën tuaj të shkëlqyeshme të pastër duke minimizuar ndikimin tuaj mjedisor. Mos harroni, një kuzhinë e pastër fillon me një ndërgjegje të pastër - dhe një qilar të pajisur mirë!