Sustainable Kitchen Swaps You Didn't Know You Needed (But Will Totally Love)
Lajme

Ndërrime të qëndrueshme kuzhine që nuk e dinit se ju duheshin (por do t'ju pëlqejnë plotësisht)

Le ta pranojmë, kuzhina mund të jetë një terren pjellor për mbetjet plastike. Nga mbështjellësi ngjitës deri te pastruesit e enëve, ato lehtësira të vogla shpesh përfundojnë në deponi. Po sikur t'ju thoshim se ka shkëmbime të lehta që mund të bëni që jo vetëm që janë të mira për planetin, por edhe përmirësojnë përvojën tuaj të kuzhinës? Po flasim për alternativa të qëndrueshme që janë po aq efektive, ndonjëherë edhe më shumë, dhe mund të bëhen shoqëruesit tuaj të rinj të preferuar të kuzhinës.

Hiq mbështjellësin plastik:

Thuaj lamtumirë mbështjellësit plastik njëpërdorimësh! Mbështjellat e dyllit të bletëve të ripërdorshme janë të tëra për një arsye. Të bëra nga materiale natyrale si pambuku, dylli i bletës dhe vaji i jojobës, këto mbështjellin lehtësisht në tas, pjata, madje edhe fruta dhe perime të prera. Ato krijojnë një vulë me frymëmarrje që e mban ushqimin të freskët dhe lahet lehtësisht dhe ripërdoret për muaj të tërë. Plus, ato vijnë në dizajne argëtuese që shtojnë një ngjyrë në kuzhinën tuaj.

Përmirësoni rrobat tuaja të enëve:

Ndërroni ato sfungjerë të disponueshëm me një sërë pëlhurash shumëngjyrëshe të enëve që lahen. Të bëra nga pambuku organik ose materiale të ricikluara si bambu, këto pëlhura janë super absorbuese dhe trajtojnë rrëmujën në mënyrë efektive. Plus, ato vijnë në tekstura të ndryshme për të trajtuar pastrimin e lehtë dhe të rëndë. Ndryshe nga sfungjerët që përmbajnë baktere, pëlhurat e enëve mund të hidhen në lavatriçe pas çdo përdorimi, duke e mbajtur kuzhinën tuaj më higjienike.

Përqafoni qeset e ushqimit silikoni:

Qeset plastike për një përdorim janë një gjë e së kaluarës. Qeset e ushqimit silikoni janë të ripërdorshme, rezistente ndaj rrjedhjes dhe perfekte për ruajtjen e drekës, snackeve ose marinimit të ushqimeve. Ato janë të sigurta në ngrirje dhe në mikrovalë, duke i bërë ato jashtëzakonisht të gjithanshme. Plus, ato vijnë në madhësi të ndryshme, kështu që ju mund të paketoni gjithçka, nga një meze e lehtë e mesditës deri në një përgatitje të plotë vakti.

Rritni hapësirën tuaj me kontejnerë qelqi:

Kontejnerët e plastikës mund të derdhin kimikate në ushqimin tuaj dhe të njollosin lehtësisht. Investoni në një grup kontejnerësh qelqi për ruajtjen e ushqimit. Xhami nuk është poroz, kështu që nuk do të thithë aromat ose shijet, dhe është natyrshëm rezistent ndaj njollave. Kontejnerët e qelqit janë të përsosur për ruajtjen e mbetjeve, përgatitjen e vakteve ose marrjen e drekës së shëndetshme në punë. Ato janë gjithashtu të sigurta për mikrovalë dhe enëlarëse, duke i bërë ato të lehta për t'u pastruar dhe ripërdorur.

Komposto ato mbetje!

Mbetjet e ushqimit përbëjnë një pjesë të madhe të mbetjeve të landfillit. Mendoni të filloni një kosh plehrash! Mbetjet e kuzhinës, lëvozhgat e vezëve, madje edhe llumi i kafesë mund të kompostohen dhe të kthehen në pleh të pasur me lëndë ushqyese për bimët tuaja. Koshat e kompostimit vijnë në të gjitha madhësitë, kështu që ju mund të gjeni një që përshtatet në mënyrë të përkryer nën lavamanin tuaj apo edhe në ballkonin tuaj.

Shkëmbimi i bonusit: Çanta për blerje të ripërdorshme

Megjithëse teknikisht nuk është një artikull kuzhine, heqja e qeseve plastike ushqimore është një mënyrë fantastike për të reduktuar mbeturinat. Investoni në një grup çantash blerjesh të ripërdorshme të bëra nga materiale të ricikluara si kanavacë ose rrjetë. Këto çanta janë të forta dhe mund të mbajnë një sasi të konsiderueshme sendesh ushqimore, duke reduktuar varësinë tuaj nga plastika në dyqan.

Këto janë vetëm disa ndërrime që mund të bëni për të krijuar një kuzhinë më të qëndrueshme. Duke bërë ndryshime të vogla, ju mund të reduktoni ndjeshëm ndikimin tuaj mjedisor dhe të krijoni një kuzhinë me të cilën mund të ndiheni mirë. Mbani mend, e qëndrueshme nuk do të thotë të sakrifikosh komoditetin. Këto alternativa miqësore me mjedisin ofrojnë të njëjtin funksionalitet, shpesh me përfitime të shtuara, duke i bërë ato shkëmbime që do t'ju pëlqejnë!