From Plastic Wrap to Peach Pits All-Natural Food Storage Solutions
Lajme

Nga mbështjellja plastike te gropat e pjeshkës: Zgjidhje natyrale për ruajtjen e ushqimit

Mbulesa ngjitëse mund të duket si një kuzhinë thelbësore, por ndikimi i saj mjedisor është i pamohueshëm. Për fat të mirë, ka një mori zgjidhjesh inovative dhe tërësisht natyrale për ruajtjen e ushqimit që presin të zbulohen! Këto metoda jo vetëm që e mbajnë ushqimin tuaj të freskët, por gjithashtu zvogëlojnë varësinë tuaj nga plastika dhe krijojnë një kuzhinë më të qëndrueshme.

Përqafo fuqinë e bujarisë së natyrës:

 • Mbulesa me dyll blete: Këto mbështjellës të ripërdorshëm janë një ndryshim i lojës. Të prodhuara nga dylli natyral i bletës, pambuku dhe vaji i jojobës, ato krijojnë një vulë të frymëmarrjes mbi tasat, enët, madje edhe frutat dhe perimet e prera. Thjesht përdorni ngrohtësinë e duarve tuaja për të formuar mbështjellësin në enë dhe voila! Mbështjellësit e dyllit të bletës mund të lahen dhe të ripërdoren për muaj të tërë, duke reduktuar ndjeshëm mbetjet plastike.

 • Letër pergamene: Kjo esenciale klasike e pjekjes ka përdorime të shumta përtej rreshtimit të fletëve të pjekjes. Letra pergamene është e përkryer për mbështjelljen e sanduiçeve, ruajtjen e djathit ose mbulimin e mbetjeve. Kërkoni letër pergamene të pazbardhur për një opsion më miqësor ndaj mjedisit.

 • Cloches qelqi: Këto kupola elegante shtojnë një prekje të sofistikimit në kuzhinën tuaj duke e mbajtur ushqimin të freskët. Perfekte për ruajtjen e djathit, brumërave ose frutave të mbetura, kapak xhami janë një alternativë e bukur dhe e ripërdorshme për mbështjellësin plastik.

 • Kapakët silikoni: Shtrijini këto kapakë të dobishëm silikoni mbi tas, gota, apo edhe fruta dhe perime të prera. Ata krijojnë një vulë të ngushtë që e mban ushqimin të freskët dhe parandalon derdhjet. Plus, ato vijnë në madhësi të ndryshme për të përshtatur një sërë kontejnerësh.

Teknikat tradicionale me një kthesë moderne:

 • Mbulesa pëlhure: Merrni frymëzim nga e kaluara! Peshqirët e enëve ose mbulesat prej pëlhure mund të përdoren për të mbuluar tasat me brumë ose bukë të rritur. Ato marrin frymë, duke lejuar që brumi të ngrihet siç duhet dhe lahen lehtësisht për ripërdorim.

 • Kutitë e bukës: Këto enë klasike të ruajtjes e mbajnë bukën të freskët për më gjatë, duke eliminuar nevojën për qese plastike. Kërkoni kuti buke të bëra nga materiale të qëndrueshme si bambu për një zgjedhje edhe më miqësore me mjedisin.

 • Terrakota Bell Cloches: Këto kupola simpatike balte nuk janë vetëm dekorative. Terrakota është natyralisht thithëse e lagështirës, ​​duke krijuar një mjedis ideal për ruajtjen e djathit, barishteve ose hudhrave.

Ruajtësit natyralë të ushqimit:

 • Lëvozhgat e agrumeve: Mos i hidhni lëvozhgat e mbetura të limonit ose portokallit! Vendosini ato në një enë me fruta të prera si mollë ose avokado për të parandaluar skuqjen. Lëvoret e agrumeve çlirojnë natyrshëm acid citrik, i cili ngadalëson procesin e oksidimit.

 • Sticks selino: Po kërkoni t'i mbani perimet e prera të freskëta dhe të freskëta? Zhytini ato në një enë me ujë me disa shkopinj selino. Selino lëshon një përbërje natyrale që pengon rritjen e baktereve, duke i mbajtur perimet tuaja më të freskëta për më gjatë.

 • Mjaltë: Ky ëmbëlsues natyral nuk është vetëm për t'u hedhur në bukë të thekur. Mjalti ka veti antibakteriale, duke e bërë atë një opsion të shkëlqyeshëm për ruajtjen e frutave si luleshtrydhet ose pjeshkët. Thjesht lyeni një shtresë të hollë mjalti në anët e prera përpara se ta ruani.

Përtej ruajtjes: Pjekja dhe mbirja natyrale:

 • Çanta letre kafe: Këto janë perfekte për pjekjen e frutave si bananet ose avokadot. Letra bllokon gazin etilen të lëshuar nga fruti, duke përshpejtuar procesin e pjekjes.

 • Kavanoza Mason: Këto kavanoza të gjithanshëm nuk janë vetëm për konservim. Kavanozët Mason janë ideale për mbirjen e farave si thjerrëzat, fasulet ose filizat e jonxhës. Thjesht lagni farat në ujë, kullojini dhe shpëlajini çdo ditë për të marrë filiza të freskëta, të rritura në shtëpi.

Duke përfshirë këto zgjidhje natyrale për ruajtjen e ushqimit, ju mund të krijoni një kuzhinë më të qëndrueshme dhe të zvogëloni varësinë tuaj nga plastika. Mbani mend, përdorimi i gjelbër nuk duhet të jetë i ndërlikuar. Këto metoda të thjeshta dhe efektive do ta mbajnë ushqimin tuaj të freskët dhe ndërgjegjen tuaj të pastër!